Göksel Karabayır

Göksel Karabayır

Konstelasyon kavramı; bir sistem içindeki öğelerin birbiriyle etkileşimini, travmatik olayların sistemi ve sistemin üyelerini nasıl etkilediğini içerir.
Aile bir sistemdir. Çok nesilli geniş aile ve ayrıca organizasyonlar, kurumlar, vakıflar, dernekler, şirketler, ülkeler, çok uluslu şirketler vb. hepsi birer sistemdir.
Konstelasyon çalışmaları ile en temelde yapılmaya çalışılan, kişinin kendisiyle ve sistemle olan ilişkisini anlamaya çalışmak ve sağlıklı olmayan sembiyotik ilişkilerden kendi otonomisine doğru yön değiştirmesinin zeminini hazırlamak ve kolaylaştırmaktır.
Göksel Karabayır’ın yaptığı çalışmalarda sevgili hocası, usta Bert Hellinger’in içgörü, sezgi, uygulama ve teorilerinin ve Prof. Dr. Franz Ruppert’in uygulama ve teorilerinin etkisi olmasının yanında, travma ve bağlanma teorileri, ego savunma mekanizmaları, Freud ‘un dürtü kuramı, Melanie Klein’ın nesne ilişkileri kuramı genişletilmiş haliyle zemin teşkil etmektedir.
Pozitif psikoterapi ve Bilişsel Davranışçı psikoterapinin kavram ve araçlarından da yararlanmaktadır.

Göksel Karabayır kimdir?
Klinik Psikoloji Tezli Yüksek lisans
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Yüksek lisans
İstanbul Üniversitesi Psikoloji lisans devam ediyor…
Aile Danışmanı Sosyolog
Konstelasyon Kolaylaştırıcısı ve Eğitmeni
Türkiye’de Konstelasyon çalışmalarının öncüsü ve isim babasıdır.
Dünya’nın birçok ülkesinde konstelasyon çalışmaları yapmıştır.
Almanya Münih, Berlin, Bernried, Bad Reichenhall, Avusturya Schladming, İngiltere Londra ve Bristol, Hollanda Groningen, Amerika Birleşik Devletleri San Francisco, Meksika Hacıende Vista, Avustralya Sidney, İsrail Rehovat Raanana,Yunanistan Atina, Ermenistan Erivan…
Türkiye’de İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kayseri, Edirne, Antalya, Kapadokya, Kaz Dağları, Assos, Urla… Konstelasyon çalışmaları, eğitimler ve kamplar devam ediyor.