Serda Kıranda Kapucuoğlu

Serda Kıranda Kapucuoğlu

Serda Kranda Kapucuoğlu, 1979 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Bankacılık bölümünü bitirdi. 2001 yılına dek, Garanti Bankası İstanbul Kurumsal Şubesi’nde çalıştı. Daha sonra bankadan istifa ederek çocukluk hayali olan yazarlık yolculuğuna başladı. Bu hayali gerçekleştirmek için öncelikle o zamanın Anadolu Haber Ajansı’nda muhabirlik eğitimi aldı. Bir süre ajans için haberler yazdı, röportajlar yaptı.

2004 yılında evlendi. Sonrasında çeşitli mecralar için kişi ve kurumlara metin yazarlığı hizmeti verdi. O vakitler yeni yeni hayatımıza giren kurumsal web siteleri için metinler yazdı, PR metinlerini hazırladı. 2007 yılında kızı Zeynep Asya doğdu. Bir yandan onu büyütürken ufak adımlarla metin yazarlığı yapmayı sürdürdü. Aynı dönemde çeşitli dergilerde editörlük yapmaya devam ediyordu. 2011 yılında editörlüğünü yaptığı ilk kitap olan Buda mısın Budala mı Ganj Yayınları etiketiyle yayımlandı. Bu tarihten sonra hiç ara vermeden kitap editörlüğü ve dergi editörlüğü yapmaya devam etti.

Kendi dergisi olan ve kendi döneminin sevilen yayınlarından biri olan Aktivist’i çıkardı. Derginin 10.sayısı hazırlanacakken, 2015 yılında ikinci kızı olan Beren Serra’yı dünyaya getirdi. Aktivist’in yayın hayatı burada son bulurken bir yandan bebeğini büyütüp bir yandan da çeşitli kitap ve dergi projelerde yine editör ve metin yazarı olarak çalıştı. Pek çok kitap yaptı, yazıları ve röportajları dergilerde yayımlandı. Uzun süre boyunca Bağdat Caddesi’nin en eski yayınlarından biri olan Cadde Dergisi’nde genel yayın yönetmenliği, editörlük ve metin yazarlığı yaptı.

Yazar koçluğu ve atölye çalışmalarını derinleştirmek amacıyla farklı kurumlardan pek çok eğitim aldı.